Hogyan kezdődött a szíriai polgárháború? Mi történt Szíriában az elmúlt években? Miként jött létre az Iszlám Állam, és hogyan lett egyre nagyobb mozgástere? Az Oscar-jelölt Sebastian Junger és az Emmy-díjas Nick Quested felkavaró dokumentumfilmje hiteles képet fest a jelenlegi szíriai helyzetről. – A National Geographic dokuját mindenképpen meg fogjuk nézni, de addig is íme, hogyan készült.
A nyugat felelőssége
A háború közepébe repíti a nézőket a Tribeca Filmfesztiválon nemrégiben bemutatott dokumentumfilm, a Pokol Szíriában: élet az Iszlám Állam árnyékában című alkotás. A film megdöbbentő részletességgel és hitelességgel mutatja be a szíriai helyzetet és azt a folyamatot, amely az ország meggyengülését és káoszba süllyedését, valamint az Iszlám Állam nevű terrorszervezet térhódítását okozta. Junger és Quested, akik korábban már három háborús dokumentumfilmet készítettek közösen, közel ezer órányi megrázó felvételből válogatva állították össze a Pokol Szíriában: élet az Iszlám Állam árnyékában anyagát, – amely azon túl, hogy szemléletesen bemutatja a szíriai háború emberi, politikai és társadalmi következményeit, a nyugat felelősségére is felhívja a figyelmet.
Ez nem egy könnyen végignézhető film
Az alkotók – hogy teljes képet kapjanak a jelenlegi helyzetről -, aktivistákkal, újságírókkal, diplomatákkal, emberjogi harcosokkal és egyszerű átlagemberekkel készítettek interjúkat. Mindemellett bemutatnak egy családot, mely sokáig az Iszlám Állam uralma alatt élt, majd a szenvedéseket megelégelve átszökött Törökországba; kurd harcosokat és shia milíciákat Irakból; sőt még olyan katonákat is, akik az al-Kaida kötelékében harcolnak Aleppó és Rakka környékén.
Az egyik legerősebb lázadó csoport, az Ahrar al-Sham kiképzést tart Aleppó északi részén.
A filmesek igyekeztek felkutatni és a nézők elé tárni azokat a bonyolult folyamatokat és szerteágazó okokat, melyek Szíria szétesése mögött állnak, és amelyek lehetővé tették, hogy napjainkban radikális iszlamisták alakítsák a történelmet a Közel-Keleten és kövessenek el véres merényleteket szerte a világon. „Ez nem egy könnyen végignézhető film, alaposan felkavarja és próbára teszi az embert. De ez a valóság. Az alkotásunk ablak milliók szenvedésére és a mögötte álló okokra. Azt szeretnénk, hogy az emberek ne dugják homokba a fejüket, hanem épp ellenkezőleg, értsék meg jobban, mélyebben a világban zajló folyamatokat” – mondta Nick Quested, a film egyik alkotója.
A Pokol Szíriában: élet az Iszlám Állam árnyékában című alkotást a National Geographic világszerte műsorára tűzi: a film 171 országban, 45 nyelven lesz látható.
A magyar nézők június 25-én, vasárnap 22 órakor láthatják a NatGeo műsorán.
Qayyarah városában az ISIS katonái felrobbantották a környék kőolajvezetékeit, elárasztották olajjal a várost és a földeket, majd felgyújtották.
Szeretnél mindig a legfrissebb és legjobb műsorokról értesülni? Kövess minket!
Persze mindenért a nyugat a felelős. Ha beavatkozik azért, ha nem, akkor azért.
Ja. Az iszlamistákat egyenesen az európaiak vitték oda, és még csak véletlenül sem a helyi lakosság szélsőségesebb részéből kerültek ki. És az pedig pláne nem fordulhat elő, hogy az európába költözött migrik egy generációval később nem termelnek ki 2x annyi szélsőségest.
@Célkereszt: Véleményem szerint a nézőnek fontos, hogy átfogó képet kapjon a szíriai helyzetről. (De)