Borzongató bűnügyet mesél el az HBO új dokusorozata

Egy kivételes és fordulatokban gazdag dokumentumfilm-sorozat érkezett az HBO GO-ra, Eltűnök a sötétben (I’ll Be Gone in the Dark) címmel.

Az új hatrészes dokusorozat Michelle McNamara „I’ll Be Gone in the Dark: One Woman’s Obsessive Search For The Golden State Killer” című bestsellere alapján készült, és Michelle McNamara nyomozását mutatja be azután az erőszakos bűnelkövető után, akit ő nevezett el Kaliforniai Gyilkosnak.

https://youtu.be/dhshFf4A4JI

A Kaliforniai Gyilkos az 1970-es és 80-as években tartotta rettegésben az államot, ahol 50 betöréses nemi erőszakot és 12 gyilkosságot követett el. A sorozat megszólaltatja a túlélőket és családtagjaikat, és egy olyan korszakot dokumentál, amelyben a szexuális bűncselekményeket vagy lesöpörték az asztalról, vagy szégyenből titkolták őket. A sorozat megvizsgálja, hogy miért is foglalkoztatnak minket ennyire a borzongató bűnügyi esetek és tanulságosan ábrázolja a függőség veszélyes csábítását is, miközben magával ragadóan mesél megszállottságról, és veszteségről azáltal, hogy bemutatja egy titokzatos gyilkos útját és annak a nőnek az eltökélt kutatását, aki mindenáron fényt akart deríteni az ügyre.

Az Eltűnök a sötétben egy detektívtörténet, melyet McNamara a saját szavaival mesél el exkluzív, eredeti felvételeken és a könyvén keresztül, amelyből Amy Ryan olvas fel részleteket. A sorozat archív felvételek és rendőrségi akták, illetve nyomozókkal, túlélőkkel és a gyilkos családtagjaival készült új, exkluzív interjúk felhasználásával készült, és ezek segítségével rekonstruálja a bonyolult és elhibázott nyomozás történetét. Ijesztő képet nyújt egy olyan korról, amelyben az áldozatok gyakran túlságosan szégyellték magukat ahhoz, hogy megszólaljanak, és a szexuális bűncselekményeket a sajtó és az igazságszolgáltatás is bagatellizálta. A sorozat McNamara írásának segítségével szólaltatja meg az áldozatokat: mindaz, amin ők átmentek, mutatja, hogy milyen messzire vezető emberi áldozatokkal járt ez a több évtizedre visszanyúló eset.

A sorozat egyszersmind utazás McNamara lelkébe is, aki kitartó újságíróként és önjelölt detektívként olyan elszántan próbált bűnügyeket felderíteni, hogy a büntetés-végrehajtási szervek elismerését is kivívta, cikkeivel és könyvével pedig jelentős kritikai sikert aratott. Magával ragadó írásaiban a veszteségnek, a szorongásnak, a függőség vonzásának, az embereket összekötő szeretetnek és a mindennapi életünk veszélyes titkainak súlyos témái vonulnak fel.

McNamara éveken át eltökélten próbált igazságot szolgáltatni az áldozatoknak, és ezzel segített napirenden tartani az ügyet. Tíz évvel azután, hogy elkezdett az ügyön dolgozni és mindössze két hónappal könyve 2018-as, posztumusz publikálását követően, Oswalt és McNamara több nyomozótársa felolvasást tartottak a könyvből Chicagóban, McNamara szülővárosában. Néhány órával később a sacramentói rendőrség letartóztatta a 72 éves ex-rendőrt, Joseph James DeAngelót, akit DNS-nyomok alapján azonosítottak mint a hírhedt Kaliforniai Gyilkost.

McNamara elszántsága, a túlélők, akikben megvolt az erő ahhoz, hogy elmeséljék történeteiket és a helyi nyomozók több évtizedes odaadó munkája révén kirajzolódik egy félelemben élő közösség megrázó portréja és végül az igazsághoz vezető út. Az Eltűnök a sötétben hátborzongató és elgondolkodtató tanulmány a túlélésről, az erőszakos bűncselekmények társadalmunkra gyakorolt hatásairól és azokról, akik e tetteket próbálják feltárni.

A sorozatot az Oscar-jelölt és Emmy-díjas filmes, Liz Garbus (a Ki ölte meg Garrett Philipset? és a Semmi sem marad kimondatlan: Gloria Vanderbilt és Anderson Cooper című HBO-filmek alkotója) rendezte, gyártója a Story Syndicate. Társrendezőként közreműködött Elizabeth Wolff, Myles Kane és Josh Koury. Az első rész már elérhető az HBO GO műsortárában, további részek pedig hétfőnként várhatóak.

Teszett a cikk? Csatlakozz a Facebook oldalhoz, kövess Twitteren vagy a Google Hírekben is, hogy mindig értesülj a legfrissebb újdonságokról.